• Informácie o štúdiu

•  8 GYM

Osemročné štúdium

Prvé štyri roky osemročného štúdia (príma – kvarta) sa zameriavajú na cudzie jazyky, ktoré si volia žiaci pri prijímaní do školy. Vyučujú sa dva cudzie jazyky. Prvý cudzí jazyk anglický, druhý cudzí jazyk podľa výberu francúzsky, nemecký, resp. španielsky. Ponuka cudzích jazykov je podmienená personálnymi možnosťami. Oba jazyky sa vyučujú v nadštandardne zvýšenej hodinovej dotácii, ktorá je pre oba cudzie jazyky porovnateľná s hodinovou dotáciou slovenského jazyka a literatúry, čo umožňuje žiakom dosahovať výborné jazykové znalosti (na úrovni B2). Od kvinty (piateho ročníka) je učebný plán osemročného štúdia prispôsobený učebnému plánu na štvorročnom štúdiu pri zohľadnení celkovej hodinovej dotácie jednotlivých predmetov.

Prijímacia skúška je určená pre žiakov 5. ročníka ZŠ. Prijímacia skúška pozostáva z testu z matematiky a z testu zo slovenského jazyka a literatúry.

Obsah a organizácia štúdia

V príme až kvarte (v prvom až štvrtom ročníku 8GYM) je ťažisko vyučovania hlavne vo výuke cudzích jazykov.

V kvinte  až septime ( piaty až siedmy ročník 8GYM) sa učivo dané Štátnym vzdelávacím programom preberie vo väčšine predmetov. V týchto ročníkoch sú posilnené prírodovedné predmety (MAT, FYZ, CHE, BIO) hlavne o hodiny praktických cvičení.

V oktáve (ôsmy ročník) žiak absolvuje povinne (v súlade so Štátnym a školským vzdelávacím programom) predmety s nasledujúcou týždennou hodinovou dotáciou: slovenský jazyk a literatúra   (4 hod. týždenne), prvý cudzí jazyk (4 hod. týždenne), druhý cudzí jazyk (3 hod. týždenne) a telesná a športová výchova (2 hod. týždenne). Spolu 13 hodín.

Ďalších 14 povinne voliteľných hodín do celkového počtu 27 hodín v ročníku si žiak volí z voliteľných predmetov (seminárov) z uvedenej ponuky podľa svojho záujmu a potrieb. Voľba voliteľných predmetov sa uskutočňuje v súlade s profilujúcimi predmetmi na vybranej VŠ a tomu zodpovedajúcimi voliteľnými predmetmi maturitnej skúšky.

Voliteľné predmety (semináre) sa delia na maturitné a nematuritné. Maturitné semináre majú trojhodinovú, štvorhodinovú a šesťhodinovú dotáciu. Nematuritné semináre majú zväčša dvojhodinovú dotáciu.

Ponuka voliteľných predmetov:

• Vzdelávacia oblasť - Jazyk a komunikácia:

literárny seminár, konverzácia v anglickom jazyku, konverzácia v nemeckom jazyku, konverzácia vo francúzskom jazyku, konverzácia v španielskom jazyku

• Vzdelávacia oblasť - Človek a príroda:

seminár z fyziky maturitný, seminár z fyziky nematuritný, seminár z chémie maturitný, seminár z biológie maturitný,  seminár z biológie nematuritný

• Vzdelávacia oblasť - Človek a spoločnosť:

seminár z dejepisu maturitný, seminár z geografie maturitný, seminár z geografie nematuritný, spoločenskovedný seminár maturitný, spoločenskovedný seminár nematuritný, ekonomika, manažment financií

• Vzdelávacia oblasť - Človek a hodnoty:

psychológia – maturitný seminár

• Vzdelávacia oblasť - Umenie a kultúra:

dejiny umenia – maturitný seminár

• Vzdelávacia oblasť - Matematika a práca s informáciami:

seminár z vyššej matematiky (pre maturantov i pre nematurantov), seminár z matematiky maturitný, seminár z informatiky maturitný, programovanie - maturitný seminár

Jazykové certifikáty pre záujemcov

Od školského roku 2015/2016 je naša škola skúšobným centrom pre jazykové certifikáty DELF  A1-B2  vo francúzskom jazyku a záujemci môžu získať aj diplomy DSD I a DSD II  z nemeckého jazyka.

V kvinte až oktáve (piaty až ôsmy ročník), ak to personálne možnosti dovolia, vyučuje časť hodín francúzskeho, resp. nemeckého jazyka kvalifikovaný zahraničný francúzsky učiteľ bilingválnej sekcie, resp. zahraničný učiteľ nemeckého jazyka.

Ukončovanie štúdia

Organizáciu  maturitných skúšok upravuje zákon č. 245/2008 Z.z. z 22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 318/2008 Z.z. z 23. júla 2008 o ukončovaní štúdia na stredných školách v aktuálnom znení.

Žiak môže konať maturitnú skúšku len z vyučovacích predmetov okrem výchovných vyučovacích predmetov, uvedených v učebnom pláne školy, v ktorých sa vzdelával.

Predmety maturitnej skúšky pre gymnáziá :

• slovenský jazyk a literatúra
          • povinný predmet zo skupiny predmetov cudzí jazyk (ANJ, resp. NEJ/FRJ/SJA)
          • voliteľný predmet zo skupiny prírodovedných, spoločenskovedných alebo ostatných predmetov (BIO, FYZ, CHE, INF*, MAT, DEJ, GEG*, OBN*)
          • ďalší voliteľný predmet** (BIO, FYZ, CHE, INF, MAT, DEJ, GEG, OBN, EKO, DEU,  PSY, CUJ, UKL)

__________________________________

* Ak v tomto predmete mal žiak súčet týždenných hodinových dotácií počas štúdia na gymnáziu najmenej šesť. Do súčtu týždenných hodinových dotácií možno započítať aj hodinovú dotáciu zo seminára alebo z cvičení rovnakého zamerania.

** Splnenie 6-hodinovej dotácie sa nevyžaduje.

Externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky žiak vykoná po ukončení prvého polroka ôsmeho ročníka štúdia povinne z predmetu slovenský jazyk a literatúra a z predmetu cudzí jazyk (na úrovni B2 jazykovej náročnosti Spoločného európskeho referenčného rámca) a voliteľne z predmetu matematika. Ústnu formu internej časti maturitnej skúšky z vybraných predmetov žiak vykoná po ukončení príslušného ročníka štúdia.

Po úspešnom ukončení štúdia žiak získa maturitné vysvedčenie.

Uplatnenie absolventov

Výborná úroveň jazykových znalostí v dvoch cudzích jazykoch ako aj posilnené vedomosti z prírodovedných predmetov vytvárajú pre absolventov 8 – ročného štúdia široké možností výberu vysokoškolského štúdia na Slovensku, v Čechách, v Nemecku, vo Francúzsku ako aj inde v zahraničí. Úspešnosť žiakov nášho gymnázia v prijímacom konaní na rozličné univerzity dosahuje veľmi vysoké percento blížiace sa ku 100%. Mnohí z absolventov vďaka svojim vedomostiam si v súčasnosti ľahko nájdu uplatnenie na trhu práce.