• Tehlička pre Afriku

• Spojená škola Metodova sa v tomto roku po prvýkrát zapojí do aktivít pre deti a mládež spojených s verejnou zbierkou, ktorú organizuje občianske združenie SAVIO v spolupráci so Saleziánmi Don Bosca. Už 6.ročník tejto verejnej zbierky má názov „Tehlička pre Afriku 2011“ a zbierky pre rok 2011 je snaha podporiť výstavbu studní s pitnou vodou v Afrike, konkrétne v Južnom Sudáne, kde až 90% obyvateľov žije z menej ako 1$ na deň.

Prostredníctvom študentov, ktorí prejavia záujem aktívne sa verejnej zbierky zúčastniť, by sa mala realizovať zbierka dobrovoľných príspevkov. Odmenou za ochotu pomôcť budú náramky s africkým motívom alebo prívesky na mobil v tvare loga verejnej zbierky „tehličky“.
          Okrem verejnej zbierky chce SAVIO aktivitami pre mládež zvýšiť aj povedomie mladých o aktuálnych problémoch s pitnou vodou v Afrike. Téma rozvojovej pomoci a vody v Afrike je širokospektrálna, a preto je možné sa ňou zaoberať v rámci jednotlivých predmetov z rôzneho pohľadu. SAVIO pripravilo a distribuovalo skladačky studní pre deti s mapou Afriky, využiteľné na hodinách výtvarnej či etickej výchovy, geografie. Téma vody a jej významu pre život je zase blízka prírodovedným predmetom ako je biológia, fyzika  a chémia ale tiež spoločenskovedným predmetom.
          Verejnú zbierku „Tehlička pre Afriku 2011“ škola obohatí aj o debatu s významným slovenským lekárom a profesorom Vladimírom Krčmérym, rektorom Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce Sv.Alžbety, ktorý má z pomoci rozvojovým krajinám bohaté skúsenosti. V Afrike pôsobil ako lekár niekoľkokrát, zúčastnil sa aj záchranárskej misie po zemetrasení na Haiti v roku 2010. Občianske združenie SAVIO nadviaže na diskusiu prezentáciou svojich dobrovoľníkov a predstaví svojich dobrovoľníkov a realizované projekty v rozvojových krajinách.

plagat_tehlicka.pdf