• Vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky.

Čo je potrebné urobiť a splniť pred vycestovaním a počas pobytu v zahraničí?

·  V priebehu štúdia na strednej škole sa umožňuje žiakom štúdium na zahraničnej škole   obdobného typu (§33 ods. 4, písm. i) Školského zákona).

·  Riaditeľ školy môže po posúdení predložených učebných plánov a po prerokovaní v  pedagogickej rade povoliť žiakovi absolvovať časť štúdia na obdobnej škole v zahraničí.

·   O povolení vzdelávania rozhoduje riaditeľka školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka.

V žiadosti zákonný zástupca alebo plnoletý žiak uvedie:

Ø  meno, priezvisko a bydlisko žiaka,

Ø  rodné číslo žiaka,

Ø  adresu bydliska v zahraničí,

Ø  názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa.

Ø  vzor žiadosti je tu: Žiadosť o povolenie vzdelávania mimo SR.doc

·   Zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak do 30 dní po príchode žiaka do krajiny pobytu predloží riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu.

·  Zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní mimo územia SR (napríklad deti vyslaných rodičov).

·  Ak zákonný zástupca žiaka, ktorý plní povinnú školskú dochádzku, v určených termínoch nepredloží doklad, že žiak navštevuje príslušnú školu, riaditeľ kmeňovej školy túto skutočnosť zaznamená do katalógového listu žiaka a oznámi ju príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt.

Pri návrate zo zahraničia.

·     Najneskôr po ukončení osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky (vzdelávania v školách mimo územia Slovenskej republiky), resp. ukončení desiateho roku plnenia povinnej školskej dochádzky žiak vykoná komisionálne skúšky.

·   Náležitosti žiadosti zákonného zástupcu, resp. plnoletého žiaka o vykonanie komisionálnych  skúšok:

Ø  v žiadosti zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak uvedie ročníky, za ktoré sa majú komisionálne skúšky vykonať.

Ø  prílohou žiadosti je kópia posledného vysvedčenia.

Ø  v zmysle Školského Zákona, ak vysvedčenie nie je v slovenskom jazyku, českom jazyku alebo v jazyku, ktorý je vyučovacím jazykom v škole (u nás jazyk francúzsky na bilingválnej sekcii), plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka zabezpečí jeho úradný preklad (pre účely správneho výkladu, interpretácie a posúdenia kompatibility školských systémov).

Vzor žiadosti je tu: Žiadosť o vykonanie komisionálnej skúšky.doc

·      Termín a rozsah (predmety) komisionálnych skúšok určuje riaditeľka školy po predložení originálu vysvedčenia zo školy, na ktorú bol žiak uvoľnený. Vysvedčenie je podkladom pre stanovenie komisionálnych skúšok. Je dokladom preukazujúcim absolvovanie štúdia na danej škole, s akým výsledkom a aké predmety žiak absolvoval.

·   Obsah komisionálnych skúšok určujú prislúchajúci vyučujúci predmetov (odporúčame s nimi konzultovať vopred).

·       Kmeňová škola poskytuje žiakovi na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka učebnice.

·       Rozdielové skúšky majú charakter komisionálnych skúšok.

·   Žiak môže zo závažných dôvodov, najmä sťaženej dostupnosti ku kmeňovej škole, vykonať komisionálnu skúšku aj dištančne, a to po dohode zákonného zástupcu neplnoletého žiaka alebo plnoletého žiaka s riaditeľom kmeňovej školy.

·  Ak zákonný zástupca žiaka o vykonanie komisionálnych skúšok nepožiada do ukončenia  desiateho roku plnenia povinnej školskej dochádzky, po uplynutí desiateho roku plnenia povinnej školskej dochádzky riaditeľ školy uvedie túto skutočnosť v katalógovom liste žiaka a vyradí ho z evidencie školy.

·       Na základe výsledkov komisionálnych skúšok vydá škola žiakovi vysvedčenie.

·  Po ukončení osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky zaradí riaditeľ školy žiaka do príslušného ročníka.

Na základe žiadosti plnoletého žiaka alebo zákonného zástupcu neplnoletého žiaka môže riaditeľ školy zaradiť