• Informácie o štúdiu - FBLS

SLOVENSKO - FRANCÚZSKA SEKCIA

(štúdium na základe medzivládnej dohody s Francúzskom)

štúdium s prírodovedným  zameraním

Naša škola v roku 2014 získala, v rokoch 2017, 2020 a 2023 opakovane obnovila francúzsky certifikát kvality LabelFrancEducation.

Talentová prijímacia skúška pozostáva z

• testu zo všeobecných študijných predpokladov a z
          • testu zo všeobecných jazykových schopností.

Prijímacia skúška je určená pre žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ a pri splnení stanovených podmienok žiakov tercie a kvarty 8-ročného štúdia.

Znalosť francúzskeho jazyka sa v prijímacom konaní nevyžaduje, ani nezohľadňuje.

Pre mimobratislavských žiakov možnosť ubytovania v stredoškolských internátoch.

Obsah a organizácia štúdia

1. ročník je zameraný predovšetkým na jazykovú prípravu (19 hodín francúzskeho jazyka týždenne).

V 2. - 5. ročníku sa 4 prírodovedné predmety vyučujú po francúzsky (matematika, fyzika, chémia, biológia).

Od školského roka 2015/2016 je naša škola skúšobným centrom pre jazykové certifikáty DELF  A1-B2  vo francúzskom jazyku (2. ročník úroveň B1, 3.- 4. ročník úroveň B2).

K dispozícii je bohatá knižnica s francúzskymi knihami, časopismi a učebnicami. Niektoré špeciálne laboratórne pomôcky sú zabezpečené priamo z Francúzska. Pri vyučovaní prírodovedných predmetov používajú žiaci pôvodné francúzske učebnice poskytované bezplatne.

Súčasťou štúdia sú pre žiakov 1. a 2. roč. (prípadne aj 3. ročníka) organizované výmenné pobytyv spolupráci s partnerskými lýceami vo Francúzsku (lýceá v Ste Anne d´Auray, St Pol de Léon, Bègles) a v belgickom Ciney.

V bilingválnej sekcii vyučujú francúzsky jazyk aj 3 kvalifikovaní francúzski lektori.

Žiaci získajú v priebehu štúdia tiež výborné znalosti z anglického jazyka, ktorý sa vyučuje ako ďalší cudzí jazyk už od prvého ročníka.

Ukončovanie štúdia

Podľa aktuálne platnej medzivládnej dohody bilingválna maturita  prebieha v dvoch etapách:

4. ročník

-  písomná a ústna skúška zo slovenského jazyka a literatúry

- písomná a ústna skúška z francúzskeho jazyka a literatúry (špičková úroveň C1 Spoločného európskeho referenčného rámca)

5. ročník

- písomná skúška z dvoch prírodovedných predmetov podľa výberu žiaka – BIO, FYZ, CHE, MAT (skúšky vo francúzskom jazyku)

- skúšky z dvoch predmetov podľa výberu žiaka

Po úspešnom ukončení štúdia žiak získa okrem maturitných vysvedčení v slovenskom a vo francúzskom jazyku aj certifikát z francúzskeho veľvyslanectva o absolvovaní bilingválneho štúdia a môže získať pri splnení podmienok stanovených jazykovou školou osvedčenie o odbornej štátnej jazykovej skúške v prírodovednom odbore.

Uplatnenie absolventov

Vďaka náročnosti štúdia a veľmi kvalitnej úrovni vyučovania francúzskeho a anglického jazyka majú absolventi bilingválnej sekcie široké možností vysokoškolského štúdia na Slovensku, v ČR, vo frankofónnom i anglofónnom zahraničí. Absolventi majú tiež možnosť pokračovať v štúdiu odborných predmetov vo francúzskom jazyku na slovenských vysokých školách, ktoré spolupracujú s Francúzskom. Vysvedčenie o bilingválnej maturite spolu s atestáciou o absolvovaní bilingválneho štúdia vydávanou francúzskou stranou umožňuje  úspešným maturantom bez ďalších skúšok priamy vstup na väčšinu univerzít vo Francúzsku.

Brožúra - bilingválna sekcia.pdf