• Praha

16. septembra 2010 bol pri príležitosti 20. výročia vzniku frankofónnych sekcií v Česko-Slovensku vyslaný do Prahy reprezentačný tím z Metodovej, v zložení Jasmin Slováčková z V.Bf, Samuel Klikáč a Šimon Džatko z V. Af. Účastníci sa mohli zapojiť do športových alebo „intelektuálnych“ súťaží – volejbal, pétanque, florbal, debata, „jeu de piste“.

My sme sa zúčastnili debatnej súťaže vo francúzskom jazyku. Prebiehala na rôzne témy – Nosenie burky na verejnosti v islamských krajinách alebo Globálne otepľovanie. Snažili sme sa pripraviť na danú problematiku a veľmi nám v tom pomohol vedúci debatného klubu Martin Kuštek a taktiež učiteľ francúzštiny, pán Cavet, ktorí boli veľmi ochotní obetovať trochu svojho voľného času, za čo im ďakujeme. Hlavné prípravy sa konali ale až deň pred udalosťou, priamo v Prahe. Ubytovali nás v škole, v učebni geografie na prvom poschodí. Trocha mi trvalo, kým som sa zorientovala v budove školy, lebo je veľmi odlišná od našej. Najväčší rozdiel je vidieť na prvý pohľad. Škola sa nachádza v historickej budove pod Hradčanmi. Je nesmierne veľká a mohutná s množstvom tried, sál a ául. Spoznali sme sa taktiež s reprezentačnými tímami z Trenčína, ktorí hrali pétanque, a z Banskej Bystrice, ktorí reprezentovali školu vo florbale. Boli to veľmi priateľskí a milí ľudia.

Všetky súťaže sa konali nasledujúci deň. Po privítaní a kratšom úvode sme sa presunuli do miestností, kde sme si rozdelili debatné pozície. Po dvoch hodinách rozprávania po francúzsky o daných témach bolo rozhodnuté o víťazovi. Bol to prekvapujúco náš debatný tím. Porazili sme Prahu aj Olomouc, čo boli veľmi silní súperi. V poobedňajších hodinách sme sa mohli zúčastniť na „jeu de piste“ („objavná hra“ po meste), my sme ale využili pražských študentov, aby nám ukázali najzaujímavejšie časti ich mesta. Večer sa konalo vyhodnotenie súťaží (dostali sme diplomy, Slováci vyhrali všetky súťaže, ktorých sa zúčastnili) a boli pripravené „logické švédske stoly“, kde sme museli správne odpovedať na otázky alebo trafiť šípkami terč, aby sme sa mohli najesť. Spokojne, s dobrým pocitom z výhry, sme si s ostatnými českými aj slovenskými žiakmi celý večer vymieňali názory na všetky možné témy.

Bolo to zaujímavé a podnetné podujatie. Ďakujeme, že sme sa mohli zúčastniť.

Jasmin Slováčková, 5.BF

:) fotografie z akcia: http://gmet.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=2