- Akreditácia Erasmus+ 2023-2027
- Škola ako dynamické prostredie podporujúce otvorenosť myslenia
- Správy z mobilít Erasmus+ -Škola ako dynamické prostredie podporujúce otvorenosť myslenia
- Moderná výučba cudzích jazykov - Inovatívny učiteľ - Úspešný žiak
- Správy z mobilít Erasmus+ - Moderná výučba cudzích jazykov - Inovatívny učiteľ - Úspešný žiak
Škola ako dynamické prostredie podporujúce otvorenosť myslenia
"Škola ako dynamické prostredie podporujúce otvorenosť myslenia."
Projekt je súčasťou výzvy Erasmus+ je plánovaný na 26 mesiacov so začiatkom v novembri 2019 a s ukončením v januári 2022.
Predkladateľom projektu je Gymnázium, Metodova 2, Bratislava, Slovensko.
Hlavným cieľom projektu je pre naše gymnázium inovácia a modernizácia metód a foriem vyučovania. Je pre nás dôležité rozvíjať u žiakov kritické myslenie, schopnosť samostatne a aktívne riešiť problémy a otvorenosť ducha. Tieto hodnoty považujeme v kontexte európskej spoločnosti za prvoradé. Spoznávaním nových foriem chápania, učenia, spôsobov motivácie a prehodnotením vzťahu medzi učiteľom a žiakom sa chceme priblížiť k súčasným trendom a tak pracovať na tom, aby sa z našich žiakov stávali slobodne mysliace osobnosti s dôrazom na rešpekt a toleranciu. Škola by sa mala stať otvoreným priestorom pre autentické vzdelávanie sa a rozvíjanie schopností jednotlivých žiakov ako aj priestorom pre spoluprácu a vnímanie potrieb toho druhého.
Celkový počet učiteľov, ktorí sa zúčastnia mobilít, je 13. Jedná sa najmä o vyučujúcich bilingválnej slovensko-francúzskej sekcie a to predmetov Francúzsky jazyk a literatúra, Matematika, Fyzika, Biológia, Chémia a Dejepis. Viacerí sú učiteľmi s dlhou pedagogickou praxou, napriek tomu s potrebou zmeny a modernizácie foriem vyučovania, keďže dlhé roky učia rovnakým spôsobom. Sú medzi nimi však aj mladší kolegovia, ktorým kurzy pomôžu vysporiadať sa s problémami súvisiacimi so začiatkami pedagogickej praxe. Aktivity budú zamerané rôznorodo. Pôjde o mobility zamerané na aktuálne tendencie vo francúzskom jazyku, na podporu aktivity žiakov, zdynamizovanie vyučovacej hodiny. Tiež sa plánujeme zúčastniť na školení zameranom na využitie hry ako didaktického prostriedku, na zmenu v zaužívaných postupoch práce s literárnym textom. Zároveň chceme absolvovať kurz týkajúci sa divadelných aktivít vo využití učenia sa cudzieho jazyka.
Výsledný produkt by sa mal prejaviť vo forme prezentácií, ako zdieľanie nadobudnutých znalostí v rámci školy, ale následne aj s ostatnými bilingválnymi gymnáziami a tiež s našimi českými partnermi. Plánujeme organizovať otvorené hodiny a porady s cieľom integrovať inovácie do procesu vyučovania, ako aj školenia na pôde školy pre ostatných učiteľov daného predmetu.
Naša škola by sa mala stať skutočným dynamickým prostredím podporujúcim otvorenosť myslenia a tak sa stať atraktívnejšou pre uchádzačov o štúdium. V širšom ponímaní nám ide o formovanie samostatne mysliacich mladých ľudí, ktorí sú schopní na základe potrieb spoločnosti prevziať aktivitu a konať v prospech základných ľudských a morálnych princípov.