• Naše projekty/Nos projets

V krátkosti Vám predstavujeme projekty, na ktorých budú naši žiaci pracovať v rámci Mesiaca frankofónie. V ďalších záložkách sa o nich v blízkej budúcnosti dozviete viac. :)

On voudrait bien vous présenter les projets sur lesquels nos élèves vont travailler au cours du Mois de la francophonie. En cliquant aux caisses ci-dessus vous retrouverez bientôt d´autres informations plus précises. :)

Culottées - Ženy, ktoré si robia čo chcú / Culottées - Des femmes qui ne font que ce qu’elles veulent

Clémentine Delait je “žena s bradou”, ktorá sa rozhodne prekonať ostych zo svojho porastu na tvári ako aj čeliť ľudskej zvedavosti, ktorá je s ním spojená.  Stane sa bohatou a slávnou a jej “mužnosť” sa stane zdrojom sily a nástrojom feministického oslobodenia sa.

(voľný preklad z pôvodného zdroja France.tv)

//////

Clémentine Delait est une « femme à barbe » qui décide d’assumer sa pilosité et la curiosité qu’elle suscite. Elle devient riche, célèbre et fait d’un attribut dit « masculin » une force et un élément de libération féminine. (source : France.tv)

Čarodejnice v priereze dejín

Čarodejnica, mýtická, zlomyseľná postava alebo len nezávislá žena, predstaviteľka zmeny?

Aké bolo postavenie žien v spoločnosti a v prírode v priereze času? Aké je ich miesto dnes?

Prejdime spoločne storočia a objavme tieto ikony, často súdené, prenasledované a nepochopené. Preskúmajme tento svet na jednej strane tajomný a na druhej strane plný obvinení ; tieto ženy lietajúce v noci na oblohe alebo sa transformujúce v podivné vtáky, ale taktiež symboly vzbury a emancipácie.

//////

Sorcière, personnage mythique, malicieux ou seulement une femme indépendante, représentatrice de changement ?

Quelle était la place des femmes dans la société et dans la nature à travers les époques ? Quelle est leur place aujourd’hui ?

Traversons les siècles et découvrons ces icônes jugés, hantés et souvent insaisissables. Explorons ce monde à la fois mystérieux et accusateur ; ces femmes volant la nuit dans le ciel ou se transformant en oiseau étrange mais aussi ces symboles révoltés et émancipés.

Portréty súčasných žien spojených s prírodou / Portraits de femmes contemporaines liées à                                                                                       la nature

Jane Goodall pre nás predstavuje „divokú ženu“ par excellence: táto žena spôsobila revolúciu vo vede a etológii, tým, že ako prvá žena sa zaoberala štúdiom šimpanzov v ich prirodzenom prostredí v 50. rokoch 20. storočia. Jej štúdia dnes predstavuje najobsiahlejšiu štúdiu v odbore vedenom v tejto oblasti.

Vedela týchto primátov pozorovať, rešpektujúc ich prostredie a podarilo sa jej k nim priblížiť natoľko až si ju „adoptovali“. Za 20 rokov štúdia sa jej podarilo premeniť chatu uprostred lesa na skutočné vedecké študijné sídlo pre šimpanzy, kde každý rok pokračuje vo výskume veľa doktorandov v odbore etológia primátov. Odvtedy prednášala po celom svete s cieľom zvýšiť povedomie o ekológii a rešpektovať svet zvierat a prírodu.

//////

Jane Goodall représente pour nous la « femme sauvage » par excellence : elle a révolutionné la science et l’éthologie en étant la première femme à étudier les chimpanzés dans leur habitat naturel dans les années 50. C’est aujourd’hui la plus longue étude scientifique sur le terrain menée dans ce domaine.

Elle a su observer ces primates tout en respectant leur environnement et elle a réussi à s’en faire « adopter ». En 20 ans d’étude elle a réussi à transformer ce qui était une cabane en plein milieu de la forêt en un véritable site scientifique d’étude pour les chimpanzés où de nombreux doctorants en éthologie primate poursuivent leurs recherches chaque année. Depuis, elle donne des conférences partout dans le monde pour sensibiliser à l’écologie et au respect du monde animalier et de la nature.