• Určenie zodpovednej osoby

podľa čl. 37 až 39 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679

z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov

a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov)

Prevádzkovateľ:    Gymnázium, Metodova 2, 821 08 Bratislava, IČO 42262488,

rozpočtová organizácia

V zastúpení:           Ing. Zuzana Vaterková, riaditeľka školy

s účinnosťou odo dňa:       25.05.2018

určil zodpovednú osobu:    Eva Gajdošíková, tajomníčka a personálna pracovníčka školy,

email: zodpovednaosoba@gmet.sk

podľa čl. 37 až 39 všeobecného nariadenia o ochrane údajov.

(1)      Prevádzkovateľ vyhlasuje, že zodpovedná osoba bola určená na základe jej odborných                   kvalít,  najmä na základe jej odborných znalostí práva a postupov v oblasti ochrany údajov a          na základe spôsobilosti plniť úlohy uvedené v článku 39 všeobecného nariadenia o ochrane           údajov.

(2)  Zodpovedná osoba, ktorá je členom personálu prevádzkovateľa, nadobúda    práva a povinnosti vyplývajúce z jej postavenia a úloh.

(3)  Kontaktné údaje zodpovednej osoby boli oznámené dozornému orgánu  a súčasne sú zverejnené na webovom sídle prevádzkovateľa.

POSTAVENIE ZODPOVEDNEJ OSOBY:

(1)    Prevádzkovateľ je povinný

a)     riadnym spôsobom a včas zapájať zodpovednú osobu do všetkých záležitostí, ktoré súvisia s ochranou osobných údajov,

b)      podporovať zodpovednú osobu pri plnení jej úloh poskytovaním

-          zdrojov potrebných na plnenie úloh zodpovednej osoby,

-          prístupu k osobným údajom a spracovateľským operáciám,

-          zdrojov na udržiavanie jej odborných znalostí,

c)     zabezpečiť, aby zodpovedná osoba v súvislosti s plnením úloh zodpovednej osoby   nedostávala žiadne pokyny; ak zodpovedná osoba plní aj  iné úlohy a povinnosti,   prevádzkovateľ je povinný zabezpečiť, aby žiadna z takýchto úloh alebo povinností  neviedla ku konfliktu záujmov,

d)     rešpektovať zákaz odvolania alebo postihovania zodpovednej osoby za výkon úloh zodpovednej osoby,

e)      zabezpečiť zodpovednej osobe priamu komunikáciu s najvyšším vedením prevádzkovateľa.

(2)   Dotknuté osoby môžu kontaktovať zodpovednú osobu v súvislosti so všetkými otázkami                  týkajúcimi sa spracúvania ich osobných údajov a uplatňovania ich práv podľa tohto nariadenia.

(3)   Zodpovedná osoba je v súvislosti s výkonom svojich úloh viazaná povinnosťou zachovávať            mlčanlivosť podľa § 79 ods. 2 zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene            a doplnení niektorých zákonov.

ÚLOHY ZODPOVEDNEJ OSOBY:

(1) Zodpovedná osoba poskytuje informácie a poradenstvo prevádzkovateľovi a zamestnancom, ktorí vykonávajú spracúvanie, o ich povinnostiach podľa všeobecného nariadenia o ochrane údajov a ostatných právnych predpisov Únie alebo členského štátu týkajúcich sa ochrany údajov.

(2)   Zodpovedná osoba monitoruje súlad so všeobecným nariadením o ochrane údajov, s ostatnými právnymi predpismi Únie alebo členského štátu týkajúcimi sa ochrany osobných údajov a s pravidlami prevádzkovateľa v súvislosti s ochranou osobných údajov vrátane rozdelenia povinností, zvyšovania povedomia a odbornej prípravy personálu, ktorý je zapojený do spracovateľských operácií, a súvisiacich auditov.

(3)   Zodpovedná osoba poskytuje poradenstvo na požiadanie, pokiaľ ide o posúdenie vplyvu na ochranu údajov a monitorovanie jeho vykonávania podľa článku 35 všeobecného nariadenia o ochrane údajov.

(4)   Zodpovedná osoba spolupracuje s dozorným orgánom.

(5)  Zodpovedná osoba plní úlohy kontaktného miesta pre dozorný orgán v súvislosti s otázkami týkajúcimi sa spracúvania vrátane predchádzajúcej konzultácie uvedenej v článku 36 všeobecného nariadenia o ochrane údajov a podľa potreby aj konzultácie v akýchkoľvek iných veciach.

(6) Zodpovedná osoba pri výkone svojich úloh náležite zohľadňuje riziko spojené so spracovateľskými operáciami, pričom berie na vedomie povahu, rozsah, kontext a účely spracúvania.

V Bratislave dňa 25.05.2018

Podpis štatutárneho orgánu prevádzkovateľa:          Ing. Zuzana Vaterková, v.r.

Eva Gajdošíková, v.r.                          Podpis určenej zodpovednej osoby: